Karcianki

Znane karcianki w wersji online

Świat gier powoli migruje online – ludzie stawiają na sport i wykorzystują swój Totolotek kod promocyjny bez konieczności wychodzenia z domu; oprócz tego, wiele gier karcianych doczekało się swoich internetowych wersji. Istnieją dziesiątki znanych serwisów z karciankami online. Jest to rozwiązanie, które lubią zarówno wielbiciele tradycyjnych kart, jak i miłośnicy gier komputerowych. Tym pierwszym wersja online daje przyjemność, jaka płynie z ulubionej gry. Tym drugim – komfort, związany m.in. z brakiem konieczności posiadania fizycznej wersji karcianki i przygotowania do rozgrywki.

Gry komputerowe zdominowały świat. Ich wielbicieli stale przybywa, podczas gry wiele tradycyjnych gier – czy to karcianek, czy planszówek, odchodzi do lamusa. Na szczęście nadal tysiące osób lubią też właśnie taki rodzaj gry. Część wspólną dla tych grup są osoby, które chętnie grają w karty w wersji online.

Pasjans

Nie ma chyba innej gry, która byłaby jednocześnie tak bardzo znana w tradycyjnej wersji karcianej, jak i w wersji komputerowej. Pasjans liczy sobie już kilka wieków i powstało bardzo wiele jego odmian. Pierwsze wersje komputerowe powstały pod koniec lat 80. minionego wieku, jednak prawdziwa rewolucja związana jest z umieszczeniem gry w komputerach z systemem Windows. Wtedy to gra automatycznie dostępna była dla każdego, kto miał komputer ze wspomnianym systemem. Gra stała się tak popularna, że grali w nią niemal wszyscy, a amerykańskie media informowały nawet o spadku produktywności pracowników biurowych, którzy bez nadzoru po prostu trawili czas na układaniu pasjansów. To dobitnie świadczy o sukcesie, jaki odniosła ta gra w wersji komputerowej.

Obecnie można ją spotkać w bardzo wielu wersjach. Dostępna jest na setkach różnych serwisów internetowych, gdzie można grać w nią bezpłatnie.

Magic: The Gathering

Magic: The Gathering to kultowa gra kaciana, jednak jest to karcianka w nieco innym ujęciu, niż choćby wspomniany już pasjans. Jest to gra typu RPG, przeznaczona dla co najmniej dwóch graczy, ale grać w nią może wiele osób jednocześnie. Co ważne, istotny jest tutaj element kolekcjonerski, bo każdy z uczestników gra swoją własną talią kart, która jest przez niego konstruowana. W toku gry każdy gracz używa różnych dostępnych zagrań, przedmiotów i stworzeń i w ten sposób stara się pokonać przeciwnika.

Oryginalna wersja MtG powstała w 1993 roku, a jej twórcą był Richard Garfield – nauczyciel matematyki z USA. Początkowo miała to być gra planszowa, ostatecznie stała się karcianką, która spotkała się z rewelacyjnym przyjęciem. Obecnie setki tysięcy osób na całym świecie grają w karcianą wersję MtG, a najdroższe karty warte są kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Komputerowych wersji MtG jest bardzo wiele. Są to choćby Magic: The Gathering: Arena, Magic: The Gathering Battlegrounds, czy Magic: The Gathering – Duels of Planeswalkers. Większość wydań opiera się na tych samych zasadach, co oryginał, choć w niektórych reguły zostały nieco zmodyfikowane. Główna różnica polega na tym, że gracze posługują się po prostu wirtualnymi kartami i toczą rozgrywkę online.

Pasjans i różne wydania Magic: The Gathering to jedynie przykłady tego, jak kultowe gry karciane mogą zostać przeniesione na komputer. Zarówno te tradycyjne wersje, jak i wydania wideo, cieszą się olbrzymią popularnością.