Gry wideo

Najpopularniejsze gry komputerowe w historii gamingu

Od czasu kiedy powstały stworzono pierwsze gry komputerowe, powstały tysiące tytułów. Jedne z nich były wprost skazane na sukces, inne – wpadły w otchłań, do której trafiają gry, które nie spełniły oczekiwań. Które z nich odniosły największy sukces i zapisały się w gamingowej historii? Ponieważ trudno znaleźć obiektywne kryterium, świadczące o sukcesie i popularności tytułu, inne niż liczba sprzedanych kopii, przedstawiamy zestawienie najlepiej sprzedających się gier w branży.

Minecraft

Kiedy twórcy gier zaczęli wyścig na tworzenie jak najlepszej grafiki, Markus Persson postawił na coś zupełnie innego: kanciasty, kwadratowy i niemal rozpikselowany świat Minecrafta. Od 2011 roku sprzedano ponad 106 milionów kopii różnych wydań gry.

Sonic the Hedgehog

Przez wiele lat niebieski jeż był najpopularniejszą postacią japońskiego producenta i wydawcy gier komputerowych Sega. Choć obecnie jego czasu dawno minęły, to jednak nadal jeż pojawia się w nowych częściach gier. Od premiery w 1991 roku gra sprzedała się w przeszło 112 milionach egzemplarzy.

Final Fantasy

To z pewnością nie jest najnowsza gra, ale nadal pod względem sprzedanych kopii znajduje się w czołówce. Wydana pod koniec 1987 roku pozycja ma za sobą już ponad 30 lat historii i nadal elektryzuje fanów. Choć nie każde z wydań było najwyżej oceniane przez graczy, to jednak wielu z nich uważą Final Fantasy VII za RPG wszech czasów. Do tej pory sprzedaż łącznie przekroczyła 115 milionów kopii.

Need for Speed

NfS to kultowa seria gier wyścigowych, której historia zaczęła się w 1994 roku. Dotąd wydano ponad 20 edycji z których jedne spotkały się z lepszymi, inne nieco gorszymi recenzjami. Jednak mimo to, tytuł jest wydawany przez wiele już lat, co dowodzi, że nadal jest duże zainteresowanie. Łącznie sprzedano już przeszło 150 milionów egzemplarzy.

The Sims

Wraz z powstaniem Simów i premierą The Sims w 2000 roku na rynku gier nastąpił pewien przełom. W The Sims zastosowano nowatorskie algorytmy, dzięki którym gracze mieli wrażenie prawdziwej relacji z bohaterami gry. Było to coś naprawdę nowego i przez całe lata The Sims jest w czołówce najpopularniejszych gier. Dotąd z liczbą około 175 milionów sprzedanych kopii.

Grand Theft Auto

GTA narodziło się w 1997 roku i zyskało olbrzymią popularność – być może dzięki kontrowersjom, które gra wzbudzała i wzbudza nadal. W serii wydano już 10 tytułów, z czego ostatni w 2013 roku. Cenzura i zakazy sprzedaży w kilku krajach chyba na nic się zdały, bo  seria GTA dotąd rozeszła się w aż 240 milionów egzemplarzy.

Call of Duty

Choć od chwili wydania pierwszej edycji CoD minęło już 16 lat, to jednak tytuł ten nadal ma olbrzymią rzeszę fanów. Ta seria gier komputerowych o tematyce wojennej ma prawdopodobnie tyle samo zwolenników, co krytyków. Ale cóż – nadal z liczbą 250 milionów sprzedanych kopii tytuł znajduje się w sprzedażowej czołówce.

Pokémon

W 1996 roku dziwne, kolorowe stworki zawojowały świat. Gra, kreskówki, albumy i karty kolekcjonerskie i gadżety z Pokemonami porwały miliony. Jak informuje The Pokémon Company, gry z tej serii rozeszły się w ponad 300 milionach egzemplarzy, nie wliczając wersji komórkowej, będącej hitem ostatnich lat.

Tetris

Wyniki sprzedażowe tej gry pokazują, że nie chodzi wcale o super grafikę, mega fabułę ani wartką akcję. Tetris to prawdziwa klasyka, a pierwsza gra z tej serii powstała w 1984 roku. Po blisko 35 latach i wielu różnych (oficjalnych) wydaniach sprzedaż przekroczyła 500 milionów egzemplarzy.

Mario

Prosta, wciągająca i znana na całym świecie gra o hydrauliku, który uwalnia królewnę spotkała się z rewelacyjnym przyjęciem. Od wydania w 1991 roku sprzedano ponad 530 milionów kopii. Kogoś to dziwi? Nas nie!