Planszówki

Znane komputerowe adaptacje popularnych gier planszowych

Choć fanów gier komputerowych na całym świecie jest dziś prawdopodobnie więcej, niż wielbicieli tradycyjnych gier planszowych, to jednak ta druga grupa nadal cieszy się olbrzymią popularnością. Często jest też tak, że gdy ktoś lubi planszówki, gra też w gry wideo – i vice versa. A połączeniem tych pasji są gry komputerowe, które powstały na bazie znanych gier planszowych.

Monopoly

To jedna z najpopularniejszych gier planszowych na świecie, która niebawem będzie miała już sto lat. Opatentowana ona została w 1924 roku przez firmę Economic Game Co, prowadzoną przez twórczynię gry: Elizabeth Magie Phlllips.

Gra polega na tym, by zdobywać jak największy majątek. Ten, kto na koniec gry będzie najbardziej majętny, wygrywa. Gra przeznaczona jest dla maksymalnie sześciu osób. Wszyscy uczestnicy poruszają się po planszy zgodnie z ruchem wskazówek zegara i każdorazowo o liczbę pól, określonych rzutem kostką. Mogą kupować nieruchomości, stawiać domki i hotele, prowadzić różne rodzaje działalności – przejąć linie kolejowe, czy sieci wodociągów. Ważnym elementem tury jest ciągnięcie kart szansy lub ryzyka, w których na uczestnika czekają różne nieprzewidziane zdarzenia, jak otrzymanie spadku, kary za niepłacenie podatków czy tak bardzo znienawidzona przez wszystkich graczy karta bankruta.

Na planszy znajdują się miasta z różnych państw na świecie. Co ciekawe, w 2008 roku ukazała się edycja z jednym z miast Polski: Gdynią. Wszystko za sprawą specjalnego konkursu.

Adaptacji gry Monopoly powstało już bardzo wiele. Te najstarsze mają ponad 30 lat, choć wiele niekomercyjnych i nielicencjonowanych wersji pojawiało się już pod koniec lat 70. ubiegłego wieku. Najnowsza wersja – Monopoly for Nintendo Switch, wydana przez Ubisoft – ukazała się w 2017 roku. Zdaniem wielu recenzentów jest to jedna z najlepszych adaptacji gry. Jedną z różnic pomiędzy adaptacją a wersją tradycyjną jest możliwość wyboru zróżnicowanych zasad, które zmieniają np. kwotę, jaką dostajemy po okrążeniu planszy, lub pozwalają nam stanąć na dowolnym polu. Inną z wariacji jest określenie realizacji konkretnego celu, który decyduje o zwycięstwe. Na przykład wygrywa ten, kto jako pierwszy w ciągu 25 minut jako pierwszy postawi hotel, lub osiągnie ustalony dochód z czynszu.

Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest przebieg rzutu kostkami z pomocą kontrolera, który wibruje, gdy potrząsamy nim w dłoni. Gra przeznaczona jest – tak jak wersja klasyczna – dla maksymalnie 6 osób.

Small World 2

Gra ta oparta jest na fenomenalnej planszówce, która na całym świecie sprzedała się w liczbie ponad pół miliona egzemplarzy. Być może jednym z sekretów popularności tego tytułu jest jego prostota. Gra toczy się na nieskomplikowanej, małej planszy, na której swoje miejsce mają przedstawiciele różnych ras, odznaczających się specjalnymi cechami.

Small World, bo dokładnie tak nazywa się wersja fizyczna, powstała w 2009 roku (w Polsce rok później), a jej twórcą jest Phill Kayaerts. W tej oryginalnej wersji do dyspozycji graczy były 4 plansze, których wybór zależy od liczby uczestników gry. Każdy z graczy wybiera jedną z ras (tworzonych losowo), a rozgrywka polega na zajmowaniu kolejnych terenów swoją rasą, co oczywiście odbywa się zgodnie z ustalonymi zasadami – głównie chodzi o umieszczenie na polu odpowiedniej liczby “żetonów” swojej rasy. Przebiega to ze sporą dozą losowości, gdyż w pewnych przypadkach o ruchu decyduje rzut kostką. Pod koniec tury następuje naliczenie punktów zwycięstwa. Gra kończy się po określonej liczbie tur, a zwycięzcą jest gracz z najwyższą liczbą punktów.

Wideo adaptacja tej gry jest bardzo podobna, choć wprowadzono do niej niewielkie zmiany – m.in w zasadach. Dostępny jest tryb dla maksymalnie 5 graczy, a także asynchroniczny, kiedy gracze mogą dołączać i odchodzić w trakcie rozgrywki.

Monopoly i Small World 2 to tylko przykłady tego, jak tradycyjne gry planszowe można przenieść na ekran komputera. Adaptacji popularnych gier planszowych jest znacznie więcej. Są to m.in. Talizman, Catan, Space Hulk: Tactics, czy też Battletech. Każda z nich z pewnością zadowoli zarówno fana gier komputerowych, jak i tradycyjnych planszówek.