Planszówki Uncategorized

Gra planszowa HusBao. O co w niej chodzi i jak grać?

HusBao to jeden z popularnych wariantów znanej od wielu wieków gry Mancala. W Afryce, ojczyźnie Mancali, znane jest ponad 200 różnych wersji tej gry strategicznej. Często jest ona uznawana za jedną z najstarszych – jeśli nie najstarszą – grę logiczną na świecie. Obecnie ma swoich wiernych fanów na każdym kontynencie, a my prezentujemy HusBao, ciekawą odmianę Mancali, dostępną w Polsce już od dłuższego czasu.

Czym jest HusBao?

Jest to gra, która nie daje się tak łatwo zdefiniować. Planszówka? Gra strategiczna? Gra logiczna? Wszystko na raz! Zdaje się, że może być ona trudna w rozgrywce, a jej zasady zawiłe i ciężkie do opanowania. Nic bardziej mylnego. Jest to zabawa przeznaczona dla osób niemal w każdym wieku – nawet najmłodszych. Oczywiście wykluczone są z niej jedynie maluchy poniżej trzech lat – nadal jednak głównie ze względu na ryzyko połknięcia małych elementów gry. Właśnie dlatego HusBao, zaraz obok szachów, należy do najpopularniejszych gier na świecie. Jest to nie tylko świetna rozrywka, ale też doskonały trening umysłowy i motoryczny, zestawiony z dawką egzotyki i afrykańskiej kultury.

Jakkolwiek gra ta staje się prostsza po kilku rozgrywkach, to jednak bez większego przygotowania można zacząć w nią grać i odnosić sukcesy.

HusBao: cel gry

Podobnie jak szachach, rozgrywka w HusBao odbywa się między dwoma graczami. “Planszą” jest specjalna deseczka (często wykonana z litego egzotycznego drewna) z 32. dołkami, usytuowanymi tuż obok siebie w czterech równoległych rzędach. Dołki te służą do umieszczania w nich kamieni, fasolek, muszelek lub kulek. Każdy z graczy “kontroluje” po 16. Dołków, umieszczonych po swojej stronie planszy. Rozgrywka rozpoczyna się od umieszczenia w dołkach kamieni, zgodnie z instrukcją (w 24 dołkach znajdować się mają po 2 kamienie), a jej celem jest zdobycie jak największej liczby kamyków drugiego gracza.

Gdy jeden z zawodników nie ma już żadnego dołka z co najmniej jednym kamieniem, oznacza to brak możliwości wykonania ruchu, koniec gry i przegraną osoby, która tego ruchu już wykonać nie może.

Jak grać w HusBao?

Zasady gry są proste, a rozgrywka przebiega zgodnie z nimi. Pojedynczy ruch może składać się z kilku etapów. Najpierw z dołka, w którym znajduje się co najmniej jeden kamień, zabiera się wszystkie fanty i zgodnie z ustalonym kierunkiem rozkłada w swoich dołkach po jednym. Oczywiście kamienie zabieramy z dołków przeciwnika również zgodnie z ustaloną regułą.

Cała rozgrywka trwać może nawet do godziny, choć im większy poziom umiejętności graczy, tym jest krótsza. Ruchy nie są czasowo określone, a uczestnik ma tyle czasu, ile chce, by opracować swoje posunięcie.

HusBao to świetna gra, która jest chętnie wykorzystywana w terapii antystresowej i relaksacyjnej oraz rehabilitacji dzieci niepełnosprawnych. Ponadto, wpływa na poprawę koncentracji, co z kolei pomocne jest w terapii ADHD. Niezależnie od swojego dobroczynnego wpływu na psychikę, umysł i motorykę, gra HusBao jest genialną, prostą rozgrywką dla każdego.