Planszówki

Cluedo: co to za gra i jak w nią grać?

Cluedo, znana też pod nazwą Clue, to popularna gra planszowa o tematyce detektywistycznej. Powstała ona w Wielkiej Brytanii, skąd rozeszła się na Europę i Stany Zjednoczone. Nawet ludzie, którzy nie są wielkimi fanami gier planszowych i którzy wolą na przykład oglądać piłkę nożną lub czytać o swoich ulubionych graczach na stronach takich jak bilgoraj.com.pl/wojciech-szczesny-najszczesliwszy-pilkarz-na-swiecie,,3,11,11,1,20595,n.html, kochają to! Co to właściwie za gra i na czym polega?

Krótka historia gry

Gra Cluedo powstała pod koniec lat 40. ubiegłego wieku. Jej twórcą był urzędnik notarialny i muzyk, który po godzinach dorabiał jako… klaun: Anthony E. Pratt. Co ciekawe, koncepcję swojej gry Pratt opracował już wiele lat wcześniej – w okresie drugiej wojny światowej, kiedy pracował w fabryce w Birmingham, produkującej części do budowy czołgów. Obsługując maszyny Pratt miał sporo czasu na przemyślenie koncepcji i zasad Cluedo. Sam pomysł zaczerpnięty został z czasów, kiedy jeszcze jako muzyk Anthony podróżował po USA i nocował w małych hotelach na przedmieściach, w których jedną z form rozrywki często były gry detektywistyczne. Zarówno goście hotelowi, jak i obsługa, a także wynajęci aktorzy, grali w grę, w której należało wyjaśnić zagadkę tajemniczego morderstwa. Podejrzenie padało na wszystkich obecnych, a zadanie wcale nie było łatwe. Pratt jednak był miłośnikiem kryminałów, co z pewnością przełożyło się na jego pragnienie opracowania własnej gry.

Pierwsze projekty Anthony wraz ze swoją żoną Elvą wykonał jeszcze w 1943 roku. Oryginalny tytuł brzmiał “Murder!” (morderstwo), a grafika została zaprojektowana przez Elvę. Dopiero rok później Pratt złożył swój wniosek patentowy, a w 1945 roku pokazał grę Normanowi Watsonowi z firmy produkującej gry Waddingtons. Zaakceptowano nazwę “Cluedo”, która była połączeniem wyrazów “clue” i łacińskiego “ludo”, oznaczającego “gram”. Niestety, z powodu powojennych braków gra została wydana po raz pierwszy dopiero w 1949 roku. Szybko jednak zaczęła zdobywać popularność, a dziś grają w nią ludzie na całym świecie.

O co chodzi w Cluedo?

Cluedo to detektywistyczna planszówka, w której zadaniem uczestników jest wytropienie mordercy znanego profesora. Gracze stopniowo poznają okoliczności wydarzenia i krok po kroku dochodzą do rozwikłania zagadki i odnalezienia sprawcy. Pomocne są w tym wskazówki, zawarte w zbieranych kartach. Należy wskazać też narzędzie zbrodni oraz miejsce, w którym wszystko się wydarzyło.

Dziś istnieje wiele wariacji gry, jednak w oryginalnej wersji fabuła toczy się w rezydencji Mr. Boddy’ego, który zostaje zamordowany. Jest sześciu potencjalnych sprawców i sześć możliwych narzędzi zbrodni. Na planszy widzimy układ pomieszczeń i korytarzy domu Boddy’ego.

W grze posługujemy się kością, a gracz przesuwa swój pionek w przód, do tyłu lub w bok, przy czym jedno pole może być zajęte tylko przez jednego gracza. Wyjątkiem jest sytuacja, kiedy gracz “rzuca podejrzenie”. Osoba po lewej stronie od gracza rzucającego podejrzenie pokazuje mu kartę odpowiadającą podejrzeniu (o ile taką ma). Wtedy następuje typowanie osoby, lokalizacji i narzędzia. Jeśli zgadza się to z wcześniej wylosowanymi kartami, to rzucający oskarżenie wygrał.

Jak widać, gra Cluedo nie jest wcale skomplikowana, a może dostarczyć ciekawej rozrywki i z pewnością odpowiednia jest dla osób w różnym wieku.