Karcianki

Japonia: karciana gra pomaga edukować dzieci w zakresie zagrożenia katastrofami

Bawią i uczą – w taki sposób podsumować można pewną edukacyjną grę, która pojawiła się w Japonii. Bo w jaki sposób można zainteresować najmłodszych tematem przygotowań na wypadek katastrofy naturalnej? Oczywiście przez specjalną grę!

Japonia regularnie zmaga się z różnymi katastrofami naturalnymi. W 2018 roku doszło tu do ekstremalnych zjawisk pogodowych, jakie nie zdarzyły się od ponad 35 lat. Ulewy, z jakimi borykała się zachodnia część kraju, doprowadziły do olbrzymiej tragedii. Wielka powódź oraz licznie występujące błotne osuwiska były zagrożeniem dla tysięcy mieszkańców i doprowadziły do śmierci wielu osób. Choć w takich przypadkach skala zniszczeń jest bardzo trudna do oszacowania, to jednak już od dawna władze Japonii alarmowały, że to największa katastrofa meteorologiczna od początku lat 80. ubiegłego wieku. Blisko osiem milionów osób zostało zmuszonych do opuszczenia domu, a w pomoc zaangażowanych było 700 tysięcy ludzi, w tym tysiące policjantów, żołnierzy i strażaków. Ponad 200 osób uznano za martwe.

Czy można było temu zapobiec? Z pewnością nie, jednak liczbę ofiar, z których wiele stanowią dzieci, można było ograniczyć. Właśnie temu służyć ma edukacja, prowadzona wśród najmłodszych przez Japońskie Siły Samoobrony i prefekturę Okayama.

Być gotowym na wszelki wypadek

Japońskie władze znalazły ciekawy i skuteczny sposób na zainteresowanie dzieci tematami katastrof naturalnych i zasad przygotowania się do takich nieprzewidzianych zdarzeń. Armia japońska opracowała specjalną karcianką grę, w której pojawiają się postacie z różnych typów wojsk.

Każdy z graczy losuje scenariusz katastrofy na karcie wydarzeń. Mogą to być na przykład ulewy, zamiecie śnieżne, tsunami czy trzęsienia ziemi. Kolejnym krokiem jest dobranie siedmiu kart, w których pojawiają się przedstawiciele wojsk lądowych, morskich czy powietrznych oraz karty pojazdów. Zadaniem gracza jest umiejętne połączenie kart, by wygrać z kartą zdarzenia.

Podczas gry wymagane są różnego typu posunięcia. Na przykład jeśli walczymy z trzęsieniem ziemi, to najpierw – za pomocą rzutu kostką – gracz musi oszacować siłę wstrząsów.

Świadomość zagrożeń

Co prawda gra nie pokazuje szczegółów postępowania w przypadku danego zagrożenia, jednak rozwija świadomość jego wystąpienia. Dzieci, które grają w tę edukacyjną karciankę, nabywają wiedzy o tym, z jakimi zagrożeniami mogą się spotkać. Podnoszenie świadomości katastrof naturalnych wśród dzieci to istotny walor, który został doceniony m.in. przez komentujących ten pomysł w sieci.

W tej chwili gra dostępna jest w ograniczonej liczbie egzemplarzy i można ją znaleźć tylko na terenie prefektury Okayama, która najbardziej doświadczyła ostatnich katastrof, jednak prawdopodobnie już wkrótce będzie do kupienia w całej Japonii.

Trzeba przyznać, że taki sposób edukacji z pewnością jest dopasowany do potrzeb dzieci. To przykład na to, jak w kreatywny sposób zachęcić najmłodszych do nauki o czymś, co może nie być dla nich interesujące. Pomysł ten jest bardzo ciekawy z pewnością wart naśladowania w innych krajach, które regularnie borykają się z katastrofami naturalnymi.