Gry wideo

Wykorzystanie kryptowalut w gamingu. Które zmienią branżę?

Świat kryptowalut to niezwykle dynamicznie rozwijająca się branża. Obecnie istnieje już kilka tysięcy różnych walut wirtualnych o różnorodnych zastosowaniach i założeniach. Część z nich powstała z myślą o branży gamingowej, gdzie służyć mają na przykład do dokonywania płatności w serwisach gamingowych, czy też do rozwijania postaci w grach, mimo że większość ludzi nadal trzyma się kodów bonusowych, takich jak kod-sportowy.pl. Oczywiście zastosowań kryptowalut w branży gier jest znacznie więcej.

Rewolucja w mikropłatnościach

Ze światem gier komputerowych nieodłącznie związany jest termin mikropłatności. Są to dobrowolne opłaty, których dokonują gracze w celu rozbudowania postaci, zakupu ekwipunku dla swojego bohatera oraz innych przedmiotów (nie tylko wirtualnych), które mają wpływ na komfort czy poziom gry. Właśnie z myślą o graczach i prostej realizacji mikropłatności powstało wiele kryptowalut i tokenów. Umożliwiają one dokonywanie opłat w łatwy, szybki i anonimowy sposób. Jednym z przykładów takich coinów jest GameCredits. Waluta ta wykorzystywana jest najczęściej do kupowania przedmiotów w grach oraz kupowania postaci i ich udoskonalania. Ponadto, często to właśnie w tym coinie wypłacane są trofea za zdobywanie kolejnych poziomów w grach, które są z GameCredits zintegrowane.

Wykorzystanie kryptowalut w mikropłatnościach znacznie upraszcza cały proces i ujednolica go, bo konkretną kryptowalutę można wykorzystywać w różnych grach – o ile oczywiście są one z tytułem zintegrowane. Zresztą samo dostosowanie gry do korzystania z płatności daną kryptowalutą jest łatwe i zwykle ogranicza się do przepisania kilku linijek kodu.

Popularne kryptowaluty, które sprawdzają się w gamingu

Poza wspomnianym GameCredits istnieje jeszcze szereg typowo gamingowych kryptowalut i tokenów. Wśród nich są między innymi CryCash, DMarket, EnjinCoin i Game Machine, uważane przez niektórych za niezwykle przyszłościowe rozwiązania, które odmienią gaming. Każda z nich powstała właśnie z myślą o branży gier komputerowych.

Jak przekonują twórcy CryCash (CRC), jest to pierwsza kryptowaluta, która zaspokaja wszystkie potrzeby zarówno graczy, jak i twórców gier. Została ona stworzona specjalnie z myślą o grach od firmy Crytek. Przypomnijmy, że wśród tytułów stworzonych przez niemieckich twórców są m.in. gry z serii Far Cry czy Crisis. Zgodnie z zapowiedziami twórców CRC, w pierwszym kwartale 2019 roku token zintegrowany będzie z co najmniej dziesięcioma grami, z których korzysta przeszło 10 milionów graczy na całym świecie.

Różnorodne zastosowania

Innym ciekawym rozwiązaniem jest DMarket. Jest to coin, który pozwala na nieograniczony handel pomiędzy grami i platformami. W odróżnieniu od omawianego wyżej CryCash, DMarket umożliwiać ma otwarte transfery w dowolnych grach różnych producentów. Gracze korzystający z tej waluty będą mieli swobodę przekazywania środków bez konieczności ingerencji zewnętrznego pośrednika. Idea DMarket rozwijana jest od początku 2017 roku, ale już niebawem łączyć będzie ponad sto różnych tytułów. W drugim kwartale 2020 roku twórcy zapowiadają, że coin będzie można wykorzystywać już w 2000 gier, skupiających sto milionów użytkowników. Bardzo ambitny plan.

Całkiem innym pomysłem jest Game Machine (GMiT) – token wydany dla platformy o tej samej nazwie. Platforma powstała z myślą o twórcach gier, graczach, jak i osobach zainteresowanych celami inwestycyjnymi. Ci pierwsi w oparciu o GMiT tworzyć będą mogli własne tokeny i organizować swoje ICO, kierując je wprost do grupy użytkowników platformy. Ci drudzy będą mieli dostęp do platformy, na której w jednym miejscu nabędą coiny i tokeny przeznaczone dla różnych gier. Ponadto, na platformie będą mogli dokonywać zakupów różnych przedmiotów wirtualnych oraz wykonywać płatne zlecenia. Inwestorzy z kolei będą mogli obserwować zainteresowanie poszczególnymi coinami i tokenami i na tej podstawie podejmować decyzje inwestycyjne.

Jak widać, tylko w samym gamingu potencjał wykorzystania kryptowalut jest ogromny. A to tylko bieżące pomysły. Co przyniesie przyszłość, trudno przewidzieć, jednak jest pewne, że możliwości ogranicza tylko ludzka wyobraźnia.