Planszówki

Dungeons & Dragons – prekursor RPG. Na czym polega ta gra i jak w nią grać?

To już nie jest tylko gra. Dungeons & Dragons, czyli Lochy i Smoki, to prawdziwy fenomen na skalę światową. Gra ta uznawana jest za początek gier RPG. Choć powstała jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku, przez cały czas jest bardzo znana i cieszy się olbrzymią popularnością. Doczekała się wielu wydań, z czego najnowsza edycja pochodzi z 2014 roku.

Od czego zacząć i jak rozpocząć swoją przygodę z D&D?

Krótka historia gry

Dungeons & Dragons po raz pierwszy opublikowane zostało dokładnie w 1974 roku. Twórcami gry byli Gary Gygax i Dave Arneson, dla których stworzenie D&D stało się jednym z najważniejszych życiowych osiągnięć. Początkowo gra była wydawana była przez Tactical Studies Rules, a od lat 90. Wizards of the Coast.

Lochy i Smoki wywodzą się z gry wojennej Chainmail, która swoją historią sięga jeszcze średniowiecza. Właśnie osobiste zainteresowania Gygaxa sprawiły, że chciał stworzyć podobną grę i właśnie Dungeons & Dragons były rezultatem jego wysiłku. Sama gra jest zmodyfikowaną wersją Chainmail, opierającej się na planszach z sześciokątnymi polami. Początkowo tak właśnie wyglądała mechanika D&D, jednak od trzeciej edycji gra opiera się na systemie 20d – czyli dwudziestościennej kości do gry.

Jak zabrać się do gry?

Dungeons & Dragons to gra fabularna, rozgrywająca się pomiędzy uczestnikami kontrolującymi najczęściej po jednej fikcyjnej postaci. Każdy z graczy reprezentuje indywidualnego bohatera, a w grupie tworzą oni tzw. drużynę poszukiwaczy przygód. Każdy odgrywa tu swoją rolę, dzięki określonym zdolnościom. To, w jaki sposób działa drużyna, określone jest przez Mistrza Podziemi, który interpretuje zdarzenia, wybiera bohaterów niezależnych i ogólnie wpływa na zagrywki uczestników. W grze bohaterowie spotykają przeróżne postaci i wrogów, walczą z “potworami”, takimi jak smoki, mityczne stworzenia czy groźne zwierzęta.

Zasady gry są obszerne, dlatego osoby początkujące w temacie nie od razu są w stanie w sposób płynny prowadzić rozgrywki. Co ciekawe, wersja gry z 2000 roku – D&D Adventure Game – została znacznie uproszczona, dzięki czemu jest to edycja, w którą bez problemu zagrają również osoby bez praktyki.

Aby zacząć grać, najlepiej wcześniej zapoznać się ze wszystkimi regułami. Najnowsze zawarte są z trzech podręcznikach: Gracza, Mistrza Podziemi oraz w Księdze Potworów. Można też wybrać wersję gry ze skróconymi zasadami: Dungeons & Dragons Gra Przygodowa. Jest to wersja polecana początkującym.

Oprócz podręczników z zasadami, do gry potrzebne są karty postaci, kostki oraz – w najnowszych wersjach – figurki. Poza tym, co niezbędne, do każdego zestawu dodawać można liczne akcesoria uzupełniające z dodatkowymi fabułami czy światami.

Na czym polega rozgrywka?

Na początku każdy z graczy tworzy swojego bohatera. Należy określić jego cechy: Siłę, Budowę, Zręczność, Inteligencję, Mądrość, i Charyzmę. Odbywa się to zgodnie z metodami danej edycji gry. Kolejnym krokiem jest wybór gatunku postaci – na przykład człowiek, duch czy elf – oraz klasy i charakteru, określającego moralno-etyczne poglądy.

W rozgrywce bohaterowie podejmują szereg akcji i działań, z których prostsze, np. otwarcie listu, są od razu skuteczne, z kolei o innych, trudniejszych – jak walka ze smokiem – decyduje rzut kością, modyfikowany przez umiejętności postaci i trudność danego zadania.

W przebiegu gry każda z postaci rozwija się, zdobywa umiejętności, majątek i punkty doświadczenia. Sama rozgrywka jest przede wszystkim miłym spędzaniem czasu, choć dzięki możliwości zawierania sojuszy, zawodnicy mogą dążyć do eliminacji innych.