Gry wideo

Kto wymyślił tetris? Historia jednej z najpopularniejszych gier świata

Od czasu powstawania pierwszych gier komputerowych minęło już wiele lat. Powstały tysiące tytułów, pojawiały się coraz nowsze gatunki. Niezależnie od tego, czy grasz w Mistrzostw Świata ze swoim ulubionym graczem, czy bierzesz udział w grze wojennej, ich popularności nie można już dłużej ignorować. Dziś w grach zainteresowanie wzbudzają często te najbardziej rozbudowane, ze świetną grafiką i skomplikowaną fabułą. Jednak są i takie gry, które – choć mają wiele lat – to nadal cieszą się dużym zainteresowaniem. Jedną z takich gier jest kultowy i znany już na całym świecie Tetris.

Co to za gra?

Choć prawdopodobnie tytułu tego nie trzeba nikomu przypominać ani wyjaśniać, o co w grze chodzi, dla formalności wspomnieć trzeba, że jest to gra logiczna z historią, liczącą już prawie 35 lat. Powstała ona w Związku Radzieckim, a jej twórcą jest rosyjski programista Aleksiej Pażytnow. Wraz ze swoimi współpracownikami – Dimitrijem Pawłowskim i Wadimem Geriasimowem – opracowali oni prostą, choć bardzo wciągającą grę, która do dziś doczekała się wielu odmian i tytułów na niej wzorowanych. Co ciekawe, jesienią 2014 roku pojawiły się plany nakręcenia filmu na podstawie kultowej gry.

Inspiracja

Trójka programistów z Pażytnowem na czele pracowała nad Tetrisem w Akademii Nauk ZSRR na początku lat 80. Wspólnie, pracując na komputerach Elektronika 60, stworzyli grę, opartą na wcześniejszym pomyśle Pażytnowa – grze Pentomino. Chodziło w niej o wypełnianie figur dostępnymi klockami. Klocki te tworzyło się z pięciu przylegających kwadratów, które pozwalały na stworzenie dwunastu wariacji – czyli dwunastu różnych klocków. Klocki oznaczone były łacińskimi literami, do których, zdaniem twórcy, były najbardziej podobne.

W Tetrisie gra przebiega inaczej. Przede wszystkim zredukowana została liczba dostępnych klocków – z dwunastu w Pentomino do 7 w Tetrisie. Grze nadano większą dynamikę, dzięki wprowadzeniu tzw. grawitacji. Każdy, kto grał w Tetris, wie, że klocki od początku spadają z pewną prędkością (w razie potrzeb, na przykład po znalezieniu miejsca dla klocka, możemy ją zwiększyć), która w miarę postępowania rozgrywki i zdobywania coraz większej liczby punktów rośnie. Kiedy klocki zaczynają spadać już bardzo szybko, wzrasta trudność gry, jednak po przejściu pewnego etapu znów na jakiś czas zaczynamy od powolnego tempa. Takie cykle powtarzają się coraz częściej i w każdym grawitacja jest już coraz mocniejsza.

Tetrion i tetrimino

Rozgrywka Tetrisa odbywa się na prostokątnej planszy, określanej mianem “tetrionu”. Z początku plansza jest pusta, ale z góry spadają klocki, zwane “tetrimino”. Jest ich siedem typów, a każdy z nich ma właściwy dla siebie kolor (w pierwszych wersjach gry oczywiście wszystko było czarno-białe). Klocki spadają, a gracz musi układać je tak (sterując nimi w lewo lub prawo oraz obracając), by jak najlepiej je dopasować. Jeśli stworzy pełną linię, wówczas linia ta jest kasowana. Każdorazowo gracz próbuje dopasować tylko jeden klocek, który aktualnie spada. Kiedy już go umiejscowi, klocek pozostaje nieruchomy i nie można go w żaden sposób przesunąć. Rozgrywka toczy się dotąd, aż gracz nie przegra – czyli gdy klocki nie wyjdą poza planszę, a on nie będzie już w stanie ich obracać i dopasować. Zadanie polega więc na tym, by jak najlepiej dopasowywać klocki i jak najczęściej tworzyć linie. Linie mogą być pojedyncze, podwójne, potrójne lub poczwórne i za te ostatnie (nazywane też Tetrisem) oczywiście zdobywa się najwięcej punktów, przy czym zbudowanie jej zajmuje więcej miejsca na planszy i ogranicza pole manewru kolejnymi klockami. Kiedy linia zostanie skasowana, klocki powyżej opadają w miejsce tych, które zniknęły z planszy.

Ważnym elementem gry jest wspomniana już “grawitacja”. W oryginalnej wersji gry wiersze leżące ponad wierszem skasowanym, spadają o poziom w dół (o tyle samo wierszy, ile zostało skasowane). W rezultacie czego w klockach poniżej powstają dziury, które jest coraz trudniej zapełnić, bo aby się do nich dostać, trzeba najpierw ułożyć to, co powyżej. W modyfikacjach zostało to uproszczone, dzięki czemu klocki opadają jeszcze niżej i tworzą nowe linie (co ułatwia nieco rozgrywkę).

Do dziś Tetris jest grą niezwykle lubianą i popularną, która doczekała się wielu wersji. Chętnie grają w nią miliony ludzi na świecie.